Tokaj - Bodrogzug kenutúra, Rákóczi út
Kirándulásunk a Rákócziak szűkebb hazáját, az egykori Zemplén vármegyét érinti, és persze a helyi természeti értékeket is felkeressük. Meglátogatunk egy várat, evezünk a Bodrog árterén, kalandparkban tehetjük próbára bátorságunkat, és Felvidékre is átmegyünk.
Első nap
Tokaj, „A” lehetőség
A bodrogzugi kenuzás különleges program, több szempontból is. Egyrészt nagyon szép helyre kalauzol minket, amelyhez hasonlót sokan még nem is láttak. Továbbá, ez a természeti tünemény évente mindössze néhány hétig érhető el, tavasszal, tehát nem pótolható bármikor.
Délelőtt birtokba vesszük a kenuinkat, és vízre szállunk.
A nap folyamán a Bodrog és a Tisza folyók között elterülő ártéren evezünk. A réteket elárasztja a hegyekből lezúduló víz, akár több méterrel is megemelkedik a szintje. Sokszor a legelők fölött, a fűzbokrok koronái között ringatózunk. Fontos tudni, hogy ez nem vadvíz, nem hömpölyög az áradat, hanem óriási tóként tárul elénk. Ha kisebb az áradás, akkor a szárazföldek közötti csatornákban van csak víz. Ilyenkor ezeket követve kell kacskaringózni a vadregényes, érintetlen tájon. A vízi utakat fák szegélyezik, a csendes öblökben növények virágzanak, békák, teknősök sütkéreznek, a szoborszerű, kiszáradt fákon pedig madarak pihennek. Sok különlegességet láthatunk, szemünk elé kerülhet akár réti sas, barna kánya, fekete gólya is - mind ritka, védett faj. Kócsagok, gémek, kormoránok, szerkők, fehér gólyák nagyobb számban is előfordulnak. Evezés közben távolabb láthatjuk a Világörökség listás Tokaj Hegyalját, az Északi-középhegység magaslatait, közelről pedig a mocsári nőszirom, sulyom, fehér tündérrózsa és a vízitök példányait is.
A hangulat nagyon nyugodt, teljesen átjár minket a természet, a csend, a növények zöldjének és a víz kékjének harmóniája. Teljesen kikapcsol, felüdít.
A kenutúra hossza a csapat erőnlététől és érdeklődésétől függ, bármikor vissza lehet fordulni. Amennyiben a gyerekeket leköti a természet, többször érdemes megállni, mesélni. Fontos: szakvezető igényelhető a kirándulásra. A vízre szállás kötelező kelléke a mentőmellény, amelyet biztosítunk.
Tokaj „B” lehetőség
Kedvezőtlenebb időjárás esetén, vagy ha az úszástudás hiánya miatt a kenuzás nem preferált, szép kirándulást tehetünk a Kopasz-hegyre.
Az este folyamán közös bográcsozással teremthetjük elő a vacsorát, vagy igény szerint étterembe is mehet a csapat.
Nagykorúaknak elérhető tokaji pincelátogatás is, ahol megismerkedhetnek a hegyaljai bor készítésének fortélyaival, a hagyományos szőlőfajtákkal, megtudhatjuk, mi szamorodni, a fordítás, a máslás, mitől ’puttonyos’ az aszú, és hány literes a gönci hordó. Természetesen kis kóstoló is rendelhető.
Második nap
Szerencs
Utunkat a hegyek lábánál, a Bodrog ívét követve folytatjuk, és hamarosan a csokigyáráról ismert városba érünk. Érdeklődés esetén meglátogathatjuk az üzemet. Ennyi édességet egy helyen látni, és érezni az olvadt kakaós massza illatát, nem mindennapi élmény.
A XIII. század óta fennálló település Rákóczi Zsigmondhoz is köthető, akinek itt volt birtokközpontja és erődítménye. Ebben a várban született és nevelkedett fia, György. Később, a szabadságharc lezárulta után Rákóczi Julianna kezére került a birtok. A várat érdemes felkeresni és falai mellett kicsit elidőzni.
Sárospatak
Patakon a híres vár impozáns, nagyon szépen rekonstruált épületegyüttese több látnivalót is tartogat számunkra. Maga az erődítmény önmagában is érdekes és tartalmas sétára alkalmas, kiállításai pedig tovább mélyítik ismereteinket. Az egyik a Rákóczi család több nemzedékének életét, valamint a szabadságharcot mutatja be. Egy újabb, igen látványos, interaktív tárlat I. Rákóczi György ágyúöntő műhelyét kelti életre. A Vörös-toronyban pedig a középkori nemesek használati tárgyait, bútorait csodálhatjuk meg.
A múzeum a lehető legteljesebb képet mutatja a Rákóczi korról, segítségével sok ismeretanyag rendszerezhető, köthető személyes élményhez.
Tengerszem
A tengerszem néven elhíresült tó nagyon szép, egyedi megjelenésű. Azt azért érdemes tudni, hogy semmi köze sincs a jégkorból származó felszíni formákhoz, a hegyekben található igazi tengerszemekhez. Kialakulása emberi tevékenységhez köthető. A Megyer-hegyi malomkőbánya a XV. századtól működött. A sziklában egy 50 m mély, függőleges falú üreget mélyítettek ki évszázadok alatt, kézi erővel. Ennek alján gyűlt össze a csapadékvíz, mely ma kék tükrével kápráztatja a kirándulókat. A kibányászott malomköveket messze földön ismerték jó minőségéről.
Sátoraljaújhely
A városban és környékén a különleges borokról szól sok minden. A föld alatt kiterjedt pincerendszer húzódik, a város fölötti Sátor-hegy pedig a zárt borvidék egyik sarokpontja. Itt készült először aszú, és még bortemplom is jelzi a nedű helyi jelentőségét.
Széphalom városrészben találjuk a szerény nevet viselő Magyar Nyelv Múzeumát. A vártnál azonban sokkal többet nyújt az intézmény: a szabadulószobákra emlékeztető, izgalmas foglalkozásoktól a természeti értékeket bemutató kiállításon át az anyanyelvünk érdekességeibe bepillantást nyújtó inetraktív vezetésig széles a paletta. (Részletek az Információk-ban olvashatók.) A belvárosban igen egyedi élményt nyújt a börtönmúzeum. A büntetés végrehajtás eszközeit bemutató kiállítást rabok dolgozták ki, így elég autentikus.
Ezek mellett valószínűleg a legnagyobb érdeklődésre a kalandpark számíthat. Lehet bobozni, drótkötélen csúszni a lombkorona felett, élvezni a sebességet, arcunkon érezni a menetszelet. Érdemes tudni, hogy a szálláshelyünk is bőséges programot kínál, akár az egész napot és estét is kitölthetjük. A tábor 5 hektáros kertjében annyi játéklehetőség van, hogy végig sem tudjuk próbálni. Ésszerű beosztás mellett, korlátlanul rendelkezésünkre áll: játszótér, foci-, streetball-, strandröplabda-, strandfoci-, műfalmászó-, lábtengó pálya, trambulin, fedett közösségi helyiségek, fedett tűzrakó helyek, ládamászás, ping-pong, tollaslabda és csocsó is. A kertben hangulatos tavacska és hegyi patak is van, a faluban szekerezés, kerékpározás is kérhető. A települést hegyek ölelik körbe, minden irányban túrautak vezetnek, az egyórástól a hatórás távig. Éjszaka rakhatunk tábortüzet, vagy helyi vezetővel kirándulhatnak az erdőben, és a táborozás végén bátorságpróba, bátorrá avatás is zajlik.
Harmadik nap
Füzéri Vár
A napot egy kellemes gyalogtúrával kezdjük. A gyönyörű, csendes bükkösben a Füzéri Várhoz kirándulunk. A hegy egy régi vulkán kürtőjében, a magmacsatornában megszilárdult, oszlopos szerkezetben kihűlt kőzetből áll. A sziklák tetején áll a XIII. századi belsőtornyos vár. Teljes egészében a rekonstrukciós munkák miatt nem látogatható, de egyes részei igen. A kilátás pazar, egy vár pedig mindig érdekes, minden korosztálynak.
Borsi, Szlovákia
Rövid buszozással átkelünk Szlovákiába. Borsi falvában felkeressük II. Rákóczi Ferenc szülővárát. Az erődítmény vizesárokkal van körbevéve, két épületszárnya és egy tornya kiemelkedik a környezetéből. A belső udvarára bemehetünk, onnan tekinthetünk fel az ódon falakra.