Első nap
Jeli Arborétum
A nyugati határszél felé vezető úton mindenképpen érdemes betérni a Jeli arborétumba, tavasszal, a rododendron virágzás idején. A himalájai cserjék ezer színben pompáznak, olyan virágözön szegélyezi az ösvényeket, ami párját ritkítja.
Vendvidék
A Hampó-völgyön keresztül felsétálunk a Hármashatár-hegyre, ahol emlékmű jelzi, egyik irányban Szlovénia, másik irányban pedig már Ausztria fekszik az ösvények végén. A korábbi, szigorúan őrzött határsáv érintetlensége miatt az erdő természetes képet mutat. Ma már el sem tudjuk képzelni, hogy itt húzódott a ’vasfüggöny’, és 30 éve meg sem lehetett közelíteni. Ennek kapcsán akár a rendszerváltásról, a kétpólusú világról, politikáról is beszélgethetünk.
A túra után Felsőszölnök felé haladunk, mely jól példázza a vidékre jellemző szórvány településszerkezetet. A szép táj igen változatos. Száraz rétek, láprétek, bükkösök, szurdokerdők, kaszáló gyümölcsösök mellett, illetve azokon át haladunk.
Délután a szállás közelében - igény szerint - kerékpárt lehet kölcsönözni rövid időre.
Második nap
Muraszombat
A szlovéniai település mindössze néhány tíz km-re fekszik a határtól. Nagyon érdekes megfigyelni, hogyan keveredik az őrségi és a muravidéki építészet. Továbbá, tetten érhető az őrségihez képest eltérő táj jellegéből adódó településszerkezet. Sőt, felkeressük a reneszánsz Szapáry-kastélyt, melyhez hasonló nincs Északra, az őrállók földjén. A kastély barokk freskói, főkapuja, kápolnája, parkja szép látványt nyújt.
Battyányfalva
A Muraszombattal mára gyakorlatilag egybeépült faluban a barokk Batthyány-kastélyt keressük fel.
A határ közvetlen közelében érdemes még megnézni Domonkosfát vízimalmaival, vagy a kapornaki Skerlak-házat, melynek kiállítása egy évszázaddal repít vissza minket, egy tehetős család majorjába.