Déli határvidékünk igazán egyedi. Szeged pezseg, belvárosi korzóin mindig lüktet az élet. Talán meleg klímájának köszönhetjük ezt, vagy annak, hogy egyetemvárosként sok fiatal lakja, esetleg a Tiszának. Nem tudjuk, de az biztos, hogy magával ragadó. És a közelben, Északra Ópusztaszer vár minket a Feszty-körképpel, Délre pedig a vajdasági Szabadka, hangulatos utcáival.
Első nap
Szeged
A mediterrán város csodás sétára hívogat minket. Szép épületei, terei között válogatni kell, különben hosszasan elidőznénk. A Szabadtéri Játékoknak helyet adó Dóm téren – melynek méretei megegyeznek a velencei Szent Márk térrel – a Fogadalmi templom magasodik fölénk. Mellette egy ezeréves alapokon nyugvó templomot láthatunk, mely Dömötör-toronyként ismert. A bejáratával szemközti épület pedig, a tér túloldalán zenélő órájával hívja fel magára a figyelmet.
A híres cukrászdák egyikében készített fagyival lófrálva megnézhetjük a városházát, a mesés Reök-palotát, a Nemzeti Színházat, a Gróf-palotát, vagy csak élvezzük a forgatagot a Kárász utcán, és gyönyörködünk az Európa Nostra-díjas, palotákkal körbevett Klauzál téren.
Ha kicsit pihenni szeretnénk, a város szélén találjuk a Vadasparkot. Sok állatritkaság vár minket, a vörös pandától a hópárducon át a sörényes hangyászig. A park lakóit természetközeli körülmények között tartják, olyan a benyomásunk, mintha eredeti élőhelyükön figyelhetnénk meg őket.
Ugyanez nem mondható el a Csillag Börtönről és a benne raboskodó elítéltekről. Ez nem is csoda, hiszen büntetés végrehajtási intézményként merőben más a célja. Egy – szigorú feltételekhez kötött – látogatást tehetünk a vastag falak mögött. Igen tanulságos lehet, meghatározó élményt nyújt.
Ha gombóc került a torkunkba a rácsos ablakok mögött, de sikeresen kijutottunk, akár egy hajókiránduláson is kiélvezhetjük a visszanyert szabadságot.
És ha még több Szegedet szeretnénk, vár minket a Móra Ferenc Múzeum, a Pick Szalámi és Szegedi Paprika Múzeum, a Ferences Látogatóközpont, és a hangulatos utcák.
Ópusztaszer
A Nemzeti Történeti Emlékparkban megtekintjük a Feszty-körképet, a Nomád Parkot, a Skanzent, és a Rotunda kiállítását.
A körkép, ’A magyarok bejövetele’ lényege, hogy egy kör alakú helyiség belső fala van megfestve, a néző középen áll, és lassan forogva, sétálva teljes körpanorámában láthatja azt. Különböző effektek segítségével még jobban bele tudjuk magunkat képzelni a vásznon ábrázolt eseményekbe. A festmény monumentális, 120 m hosszú. Elkészültét egész csapat művésznek köszönhetjük, akik hosszasan dolgoztak rajta.
Nomád Park
Hagyományőrző csoportok segítségével betekintést nyerhetünk régi mesterségekbe, az általuk előállított eszközöket élőben láthatjuk. Megtudjuk, hogyan készül a jurta, és ehhez mi minden kell. Ősi ételekről is hallhatunk, és megtudjuk, milyen közösségi játékaik voltak ezer éve a gyerekeknek.
Skanzen
A gyűjtemény-falu a XIX. század második felének és a XX. század elejének vidéki épületeit mutatja be. Dél-alföldi tanyák és mezővárosok lakó- és gazdasági épületei, használati tárgyai, gépei sorakoznak úgy, mintha csak ebédszünetre hagyták volna magukra őket. Népviseletbe öltözött gazdák, juhászok, egyenruhás csendőrök mesélnek az érdeklődőknek.
Rotunda
A körkép mellett több kiállítás is látható az épületben. A honfoglalással kapcsolatos tárlatok egyikét alkalmunk nyílik megnézni.
Második nap
Mórahalom
Várak, kastélyok, templomok, híres házak, a történelmi Magyarország ikonikus épületeinek makettjei láthatók szabad téren. Itt az Országház vagy a debreceni Nagytemplom is csak vállig ér. Az épületek így egészben tanulmányozhatók.
Szabadka
A Vajdaság második legnagyobb városa, és Észak-Bácska központja. Az ősi, Ázsia és Európa közötti kereskedelmi útvonalon fekszik, 3.000 éves múltra tekint vissza. Középkori történetét tekintve, a Hunyadi család birtoka volt, majd a török hódoltság után a Habsburg Birodalom, illetve a Monarchia része lett. Lakossága igen vegyes, mindig sok nemzet élt itt. A XIX. és XX. század fordulóján hihetetlen gazdasági fejlődésen ment keresztül. Ekkortájt gyarapodott építészeti értékek sokaságával, és vált közép-európai arculattal rendelkező nagyvárossá.
Utcáin sétálva láthatjuk a hatalmas és lenyűgöző városházát, az ugyancsak szecessziós Raichle-palotát, de igen különleges élmény megpillantani a víztornyot, a régi bankot, a Városi Múzeum épületét is. A szép utcaképpel búcsúzunk Kosztolányi Dezső szülővárosától.