Kirándulásunk egyik legjelentősebb vallási-történelmi emlékhelyünk, a világ kiemelt kulturális értékei közé sorolt Pannonhalmától a Kisalföldön át a Szigetközig vezet, de út közben egyéb érdekességeket is felkeresünk.
Első nap
Vértesszőlős
A Nyugatra vezető utunkon kiváló pihenőhelyet biztosít az Őstelep. Itt találták meg egy Homo erectus csontjait, és kb. 350.000 éves használati tárgyait. A világhírű, kivételesen jól konzerválódott leletek szerint a tüzet is ismerte távoli elődünk. Ő az iskolából ismert Samu.
Tata
Vértesszőlőstől mindössze néhány km-re egészen más típusú látnivalókat tartogat újabb állomásunk. A Tatai Öreg Tó különleges jelenség. Hazánk egyik legrégibb mesterséges tava, a honfoglalás előtti időkből származik. A település központjában álló vár mellett terül el, annak védelmét szolgálta egykoron. Amellett, hogy kellemes kikapcsolódást biztosít a helyieknek, Európa egyetlen olyan városi tava, amely nagyszámú madárseregnek nyújt téli menedéket.
A vár a XIV. század óta magasodik a város fölé. Termeiben múzeum működik, melyekben a római kortól kezdődően régészeti, helytörténeti, tudományos és néprajzi gyűjtemények láthatók. Ha ezek nem is kötik le figyelmünket, az épület miatt már érdemes bemenni.
A városban található szálláshelyünkön érdemes többi időt tölteni, jó adottságai révén kihagyhatatlan, hogy együtt játsszanak az osztálytársak.
Pannonhalma
A Bencés Főapátság és természeti környezete 1996-ban kapta meg Világörökség címét Kulturális kategóriában.
A szerzetesek által több mint 1.000 éve fenntartott monostor harmonikus egységben van a környező tájjal. A rend hatalmas történelmi jelentőségű, a középkorban nagy szerepe volt a kereszténység terjesztésében. Az apátság az alapító Géza fejedelem célja szerint vallási-oktatási-kulturális központtá vált, és töretlenül őrzi státuszát. A ma is látható épületegyüttese levéltárat, lakó- és tanulószobákat, gyűjteményeket, élő tereket tartalmaz, de kapcsolódik hozzá gyógynövény kert, arborétum, csokiműhely, és borászat is. Könyvtárában a 300.000 kötet mellett megtalálható a magyarság legősibb írásos emléke is, 1055-ből.
Második nap
Győr
Római nevén Arrabona a Kisalföld fővárosa, a Mosoni-Duna, a Rába és a Rábca találkozásánál fekszik. A történelmi idők óta folyamatosan lakott területe számos látnivalóval hívogat.
A városháza, a barokk főtér, a Jedlik-csobogó, a vastuskós ház, az Esterházy-palota mind egy-egy történetet rejt. A székesegyházat Szent István királyunk alapította. A templomot többször újjá kellett építeni a történelem viharai miatt. A II. János Pál pápa által bazilika rangra emelt székesegyházban őrizik nagy ereklyénket, a Szent László hermát. A püspöki vár az egyház ezeréves székhelye, a város legrégibb épülete. A XIII. századi lakótornyából szép kilátás nyílik a városra. Az ódon utcákon sétálva érdemes a homlokzatokat, házakat nézegetni, és a városkép egységét, patináját megcsodálni. Akik aktívabb kikapcsolódásra vágynak, keressék fel a Mobilis Interaktív Kiállítási Központot, amely egy olyan tudományos játszóház, ahol több mint 70 játék, kísérlet, eszköz próbálható ki.
Mosonmagyaróvár
A nap második felét kenuázással töltjük a Szigetközben. Vízre szállás előtt még meglátogatunk egy bemutató központot, ahol hatalmas, terepasztal-szerű vízügyi maketten a valós áramlatokat szimulálják, mederszakaszokat építenek meg a szakemberek. Kis kiállításon a terület élővilágát is bemutatják. A kenuzás során szakvezetőnktől hallhatunk a Duna korábbi életéről, amikor még vízben bővelkedve sok-sok ágra szakadva kereste az utat, miközben szigeteket épített, majd nagyobb áradások alkalmával azokat el is hordta. Szó esik még az óriás viza fogásokról, az ártéri erdők vadvilágáról és a hódokról. Láthatunk kormoránokat, gémeket és a fenséges folyót, amint vízén tükröződik a fölé boruló fák koronája. Ez a néhány óra nagyon szép látványt nyújt, és meglehetősen gazdag ismeretanyaggal bővül tudásunk tárháza.
Az este folyamán rövid buszozással elmehetünk egy olyan helyre, ahol a folyón több hódvár is található. Ha ide kiülünk szürkületkor, és teljesen csendben tudunk maradni, élőben láthatunk hódokat, amint néhány méterre tőlünk úsznak. Ez keveseknek adatik meg.
A Mosoni-Duna és a Lajta összefolyásánál fekvő városról azért érdemes tudni, hogy már a római korban lakott volt. Vára a XIII. század óta vigyázza a polgárokat, egyetemén pedig majdnem 200 éve oktatják a mezőgazdaság tudományát. A hangulatos belváros utcáin szép sétát tehetünk.