A Romániában található Érmellék ma már könnyűszerrel elérhető, hiszen a határon nem kell megállni. Nagyvárad gazdag kulturális értékeivel, magyar hagyományaival hívogató célpont a kirándulóknak.
Első nap
A nagyváradi barokk Püspöki Palota a Katolikus Székesegyházzal és a Kanonok sorral impozáns épületegyüttest alkot. Érdekes kiegészítés, ha le tudunk menni a pincerendszerébe, ahol óriási, akár 11.000 l-es hordók sorakoznak, összesen kb. 300 db. A történelemnek adózva megemlíthetjük a gyerekeknek, hogy itt temették el Szent László királyunkat.
Ottomány falva a közelben található. Itt láthatjuk a Komáromy-kúriát, és a világviszonylatban is ritkaságnak számító vizes pincét (130 m hosszú, téglafalú járat a domboldalban, víznyerés céljából építették). Aki ebbe bemerészkedik, biztosan sokáig emlékezni fog a kirándulásra.
Bihar Nagyvárad mellett helyezkedik el. Földváráról híres. Megtekintése alkalmat ad a honfoglalók korának és életének felelevenítésére.
Szentjobb falu történelmi érdekesség. Nevét onnan kapta, hogy itt őrizték Szent István bebalzsamozott kezét, a Szent Jobbot, a Szent László által alapított apátságban. (Ma a Szent István Bazilikában látható, Budapesten.) A helyszín szintén lehetőséget ad ismereteink felfrissítésére, az államalapítás és szent királyaink munkásságának átismétlésére.
Nagykárolyban a Károlyi-kastély gyönyörűen fel lett újítva, filmekben látott várkastélyokra emlékeztet. Több mint 500 éves, maga a falakba zárt történelem. Angolparkja, korhű termei, kiállításai nagy élményt nyújtanak.
Második nap
Debrecen hazánk második legnagyobb városa. Rengeteg kulturális, történelmi és tudományos emlékkel várja a látogatókat.
A Nagytemplom maga a történelem. Falai között kiáltották ki 1849-ben az ország függetlenségét, és őrzik a kormányzó elnök Kossuth Lajos székét. Tornyából belátható az egész város.
A templomkert mögötti teret a majd’ fél évezredes Református Kollégium uralja. Könyvtára hatalmas anyagot őriz, kiállításai figyelemre méltóak. Belépve beszélhetünk a történelemórán tanultakról: 1849-ben itt ülésezett az Országgyűlés, 1944-ben itt alakult meg az ideiglenes nemzetgyűlés, és még sorolhatjuk az évszázadokon átívelő eseményeket. Irodalmi vonatkozásai külön alkalmat igényelnek.
Sétánk alkalmával megtekinthetjük a Líciumfát, a Csonka Templomot, megcsodálhatjuk a belvárosi házak homlokzatát, a Csokonai Színházat, elmesélhetjük a gyerekeknek a szekunda barlang történetét, bemehetünk a Déri Múzeumba, vagy irodalmi érdeklődésűekkel a Medgyessy Múzeumba. Számos köztéri szobor is alkalmat ad az év közben tanultak felelevenítésére. A gyerekek számára hasznos lehet, ha a tananyagot nem csak a könyv lapjaihoz tudják kötni, hanem helyekhez, tárgyakhoz is, így jobban fognak rá emlékezni.
Kicsit kintebb merészkedve sétálhatunk egy nagyot a botanikus kertben, bemehetünk az egyetem főépületébe, vagy a város másik végén felkereshetjük a Basahalmot, melynek kapcsán évezredekkel tekinthetünk vissza az időben – de beszélhetünk a török hódoltságról is.
A sok látnivalót felsorolni sem lehet. Akár minden évben tehetünk egy városi sétát, anélkül, hogy ismételni kellene a megtekintett értékeket.
Ajánlunk egy rendkívüli, lebilincselő élményt is. Van egy hely Debrecenben, a neve Természettár. Itt a valóságban mutatjuk meg mindazt, ami elősegíti a sokszor hosszú és néha nehéz tananyag elsajátítását, vagy ami a tankönyvből kimaradt. Közel 4500 preparátum, modell, szemléltető eszköz segítségével mutatjuk be a természet csodáit. Az elmúlt időszakban sok oktatási intézmény tanulói fordultak már meg nálunk, vettek részt rendhagyó környezetismeret/biológia óráinkon mindezt interaktívan, szinte játszva, érthető formában. Foglakozásaink bő egy órásak és minden korosztály számára ajánljuk, melyek számtalan ponton kapcsolódnak az iskolai tananyaghoz, megkönnyítve annak értelmezését és elsajátítását.