A borsodi megyeszékhely és környéke indokolatlanul alulreprezentált a célterületek tekintetében. Pedig számos érdekesség található a Bükk lábánál.
Első nap
Diósgyőri Vár
A mozgásigény levezetését is szem előtt tartva, a mesébe illően felújított és eleven Diósgyőri Várban kezdjük a programot. A tárlatvezetés során sok információval gazdagodhatunk, miközben megmutatják a lovagtermet, a Szent Hedvig Kápolnát, a királyok termét, a tudás szobáját, a királynék termeit, a fémműves műhelyet, az érmeverdét, a panoptikumot és a címertárat.
Lillafüred
Ezt követően néhány perces buszozással Lillafüredre megyünk, ahol, ha megpillantják az eklektikus stílusban épült Palotaszállót, a kisebbek biztosan egy mesebeli kastélyra fognak asszociálni. Főleg, ha a felhők épp beülnek a völgybe, és az épület tornyára ereszkednek. Az Anna-barlang a Palotaszálló közelében található, kb. félórás programot biztosít az alföldiek számára ismeretlen világba. A Hámori-tó ugyancsak itt található, csónakot bérelve kicsit evezni is lehet rajta. Erdővel körülvett vizén tükröződnek a magas fák.
Azon csoportok, akiknek több ideje van, vagy a gyaloglás a kifejezett céljuk, számos, nagyon szép túraútvonal közül választhatnak, melyek a Miskolc feletti hegyekre vezetnek fel. Hámor közelében felkereshetjük az ősember leleteiről híres Szeleta-barlangot is.
Második nap
Miskolc
A napot az Állatkert és Kultúrpark felderítésével kezdjük. Igazán sokrétű elfoglaltságot ígér a hely. 5 kontinens állatai között nézelődhetünk, és sokukat látványetetéseken is megszemlélhetjük aktivitás közben. Az állatsimogatóban pedig személyes kapcsolatot is teremthetünk velük.
Délután kissé nyugalmasabb, de talán még informatívabb helyre, a Pannon-tenger Múzeumba megyünk, vagy a Herman Ottó Múzeum Földtörténeti és Természetrajzi Tára és Kiállítóhelyét nézhetjük meg.
Zárásként egy kis kulturális csemegét is megízlelve felkeressük a Selmeci Műemlékkönyvtárat, melynek 30.000 kötete között akár az 1500-as évekből származó feljegyzéseket is találhatunk.