Legtöbbünk számára a hegyek látványa üdítő. Ezért hazánk legmagasabban fekvő területére utazunk, hogy ismerkedjünk a hegyvidéki természeti értékekkel, és az ott élők kulturális hagyatékával. Megnézünk egy csillagvizsgálót, kipróbálhatjuk az aranymosást, és még egy várba is felmegyünk.
1. számú vázlat
Visonta
Buszozás közben kicsit kinyújtózni ideális helyszín egy út menti bemutatóhely. A Mátrai Erőmű külszíni fejtése holdbéli tájra emlékeztet, gépóriásai mintha egy börtönbolygós scifiből kerültek volna ide. A természet- és környezetvédelem, az ökológiai lábnyom, rekultiváció témaköre mind ide kapcsolódik.
Gyöngyös
A Mátra Múzeum gazdag vadászat-, helytörténeti, ásványtani és őslénytani kiállítással büszkélkedhet. Egyik különleges darabja az egyetlen hazai, teljesen ép mamutcsontváz. A bemutatott diorámák, épített szemléltető eszközök segítenek rendszertani, tudománytörténeti, növény- és állattani ismereteinket bővíteni. A szomszédos pálmaházban trópusi növényeket és állatokat is láthatunk.
Sástó
Gyöngyösről a hegyek felé menet útba esik a sástói bobpálya. Ha a csapat szereti a sebességet, és kipróbálna egy hosszú pályát, itt a lehetőség.
Galyatető
Hamarosan nyugalmasabb helyszínre érünk. A galyatetői üdülőkörzet a következő megállónk. Itt a Nagyszálló fogad, mellette a Kodály templom, melyek építőanyaga a jellegzetes mátrai faragatlan terméskő. A magaslat a gyógyulni és pihenni vágyók menedéke. A tátrai üdülők elvesztése után fordult a figyelem a közelebbi, magasságuk miatt por- és szennyezésmentes hegyek felé. A kiépített terület közelében áll a 2015. szeptemberében átadott, felújított kilátó. Teteje épp (tengerszint felett) 1.000 m-re nyúlik, a lombkorona fölött messzire el lehet látni tiszta időben.
Piszkés-tető obszervatórium
Ismét csak egy rövid buszozás szükséges, hogy a következő látnivalót elérjük. Mátraszentimre és Galyatető között vár minket egy csillagvizsgáló. Korábban hét lakattal őrizték, szerencsére ma már látogatható. Hivatása, hogy bemutassa – első sorban a hazai - csillagászati és természettudományos eredményeket. Megismerkedhetünk a falai között végzett tudományos munkával, műszerekkel, és az itt történt felfedezésekkel, melyek nyomán újabb kisbolygóról és szupernóváról tudhat az emberiség.
Mátraszentimre Ásványmúzeum
Az égről a földre csöppenünk, hiszen egy ásványtárat keresünk fel - Magyarország legmagasabban fekvő településén. Aggodalomra nincs ok, ez nem egy szimpla kiállítás, nem csak üvegvitrinek mögött ásítozó kavicsokat tartogat nekünk. Megnézhetjük, hogyan csiszolják, vágják az egyes darabokat (ékszerekhez), a mikroásványokat mikroszkóppal is vizsgálhatjuk, egy UV kamrában megpillanthatjuk, amint egyes ásványok ’világítanak’, sőt, mi magunk is kipróbálhatjuk az aranymosást.
2. számú vázlat
Kékestető
Hol is kezdhetnénk jobban a napot, mint a csúcson, azaz Magyarország tetején. Az 1014 m magas Kékes tetején kilátó is van az adótoronyban, több mint 10 emelet magasból tudunk szétnézni a körpresszóból. Tiszta idő esetén akár a Tátráig is elláthatunk.
Recsk
A magasságokból ismét a rideg valóságba, az ércbánya világába ereszkedünk le. Felkeressük a recski Nemzeti Emlékparkot, ahol az ’50-es években munkatábor működött. A rettegett ÁVH itt, a Csákány-kő kőbányában dolgoztatta a deportáltakat a túléléshez épp, hogy elegendő körülmények között. A fennmaradt őrtornyot, barakkokat, szögesdrót kerítést ma is láthatjuk. Persze, arról se feledkezzünk meg, hogy a bányászat békeidőben sok helyinek adott munkát. Az ő életüket eleveníti fel eszközök, fotók, és gépek bemutatásával a Bányászattörténeti Kiállítóhely.
Siroki Vár
A közelmúltból a régmúltba utazunk, és a tatárjárás után épített siroki várat nézzük meg. Az elmúlt évszázadok a puha riolittufa anyagát meglehetősen lekoptatták, de még így is erőteljes a megjelenése. A vár alatt elágazó alagút rendszer fut. A kőzetbe mélyített kazamaták zegzugos járatait önállóan is fel lehet fedezni. A vár tetejéről szétnézve szép panoráma tárul elénk. Szembeötlő két kipreparálódott sziklaforma, a Barát és az Apáca, melyekhez népi legendák fűződnek.
Választható gyalogtúrák
Nagyon szép, és tudományos megfigyelésekre is alkalmas túrautak vezetnek sok helyen a hegyekben. Ezek közül néhány: Gyöngyössolymos mellett a Bába-kőhöz és Csák-kőhöz, Sirok mellett a Nyírjes-tóhoz, egy tőzegláphoz sétálhatunk el könnyűszerrel, és a Rákóczi turistaút egyes szakaszait is bejárhatjuk, igény szerinti időtartamban. Az Ilona-vízeséshez is kellemes út vezet. A gesztenye sort felváltja a bükkerdő, és végül hazánk legmagasabb természetes zuhatagához érünk.