Kirándulásunkon a természettudományok oltárán áldozunk. Kicsit túrázunk Salgótarján környékén a meseszép bazaltformák között, majd bepillantunk az évmilliókkal ezelőtti életbe.
Kazár
Nógrádba érve az első megállónk Salgótarján közelében van. Magyar Kappadókiának is hívják ezt a zsebkendőnyi területet. De a név találó, a hasonlóság vitathatatlan. Geológiai nyelven azt mondhatjuk, hogy riolittufa eróziós felszín látható. Azaz, a puhább vulkanikus kőzetbe a csapadékvíz belevájt, így tárul fel a különleges forma. Itt kirándulni egyedülálló hazánkban.
Salgó vára
Salgóbánya fölé magasodó bazaltoszlopos sziklán trónol a vár, az 1300-as évek óta. A masszív torony és a körbefalazott udvar a kezdetektől egységet képezett. A kapu leomlott, de rekonstruált mása ma is a helyén áll. Geológiai szempontból is érdekes a hely, hiszen itt található Európa legnagyobb bazaltfennsíkja, a hegy pedig szemmel láthatóan nagyon hasonlít az észak-balatoni tanúhegyekre. Nem véletlenül, kialakulásuk hasonló időben és körülmények között zajlott.
Somoskő
A Szlovákiába átnyúló Várhegy ívelt bazaltoszlopai a hihetetlen kategóriába tartoznak. Szinte elképzelhetetlen, hogyan lehetnek ilyen lágy formái a masszív bazaltnak. Persze ma már tudjuk, hogy létüket a magma vulkáni kürtőben való lassú megszilárdulásának köszönhetik. Kifejlődése miatt világhírű a terület. A hegytetőn álló, kerek tornyú vár is megérdemel egy kis figyelmet, érdemes ezt is megtekinteni.
Ipolytarnóci Ősmaradványok Természetvédelmi Terület
A tanösvényen egy vulkánkitörés során konzervált őslénytani maradványok sokaságát nézhetjük meg, vezetett túrán. Megkövesedett óriásfák, tropikus növények levéllenyomatai, cápafogak, delfinek, krokodilok, ráják vázai, parton gyalogló növényevő és ragadozó ősállatok lábnyomai között vezet utunk. A szakember ismertetője pedig feltárja ezt a soha nem látott, rég letűnt világot.