A kirándulások örömteli megéléséhez érdemes néhány apróságra odafigyelni.
- Indulás előtt tájékozódjunk a célterület várható időjárásáról. Ennek ismeretében a program előre változtatható, pl. csapadék esetén egy túrát kiválthatunk benti tevékenységgel.
- Öltözék: főleg a többnapos utaknál érdemes inkább mindenre felkészülni és a ruhatárból kevesebbet használni, mint alultervezés miatt átázott ruhában dideregni. Tegyünk el esernyőt, esőkabátot, váltás nadrágot, cipőt. A réteges öltözködés változó hőmérséklet esetén is lehetővé teszi a finomhangolást.
Amennyiben megyünk kalandparkba, strandra, komolyabb túrára, evezni, a speciális felszereléseket se hagyjuk otthon.
- Evezés: kötelező felszerelés a mentőmellény, amit mindenki kapni fog. Ami még a komfortérzetünket növelheti: réteges öltözék, vízálló nadrág és –dzseki, hideg idő esetén gumicsizma, melegben olcsó strandpapucs, amivel sárba lehet lépni;
napsütés ellen sapka, kalap, naptej, melegben vékony anyagú, hosszú ujjú ing, térd alá érő, laza nadrág (ülve a nadrág szára felcsúszik és a térdünk nagyon le tud égni), kispárna az ülésre, vékony kondis kesztyű; nagy nejlonzsák, amibe bele tudjuk tenni a tartalék pulóvert vagy a levetett ruhákat, szendvics, ivóvíz, és természetesen fürdőruha, törölköző.
- Strand: indulás előtt kövessük figyelemmel a célterület időjárását. Ha a levegő vagy a víz hőmérséklete nem ígérkezik megfelelőnek, más programot érdemes beiktatni.
Szükséges felszerelés: fürdőruha, strandpapucs, törölköző, naptej, árnyékoló ruhadarabok. Fontos, hogy értéket (telefont, fényképezőt, pénztárcát) lehetőleg ne vigyünk ki, hagyjuk a szálláson vagy a buszon. A strandra csak egy fagyira elegendő készpénzt érdemes vinni.
- Gyalogtúra: indulás előtt tájékozódjunk a célterület időjárásáról. A réteges öltözék mellett kiemelten fontos a megfelelő lábbeli. Legyen elegendő hely a cipőben, de ne csúszkáljon benne, lejtőn lefele haladáskor jobban meg kell húzni a fűzőt, hogy a köröm ne nyomódjon meg, és teljesen új cipőt járassuk be otthon, ne a túrán derüljön ki, hogy nyom. Egy kis hátizsák használata javasolt. Ebbe bele lehet tenni a nem használt, de esetleg szükséges ruhadarabokat, esőkabátot, elemózsiát, vizet, fejlámpát, tájolót, térképet. Érdemes vízálló huzatot, vagy ugyanezt a célt szolgáló nejlon szemetes zsákot is vinni, hogy ne ázzon be ha esik.
- Étkezés: a csoport igényeinek megfelelő ellátást biztosítjuk. Ez általában félpanzió, azaz reggeli és vacsora. Nap közben többnyire nem töltjük az időt étteremben (bár ez is megoldható, ha kérik), ezért naponta legalább egy, de inkább több kisebb étkezést meg kell oldani. Ennek legegyszerűbb módja egynapos kirándulás esetén, ha otthonról hoznak szendvicset a gyerekek. Többnapos kirándulás alkalmával pedig vagy boltban vásárolunk zsemlét, felvágottat, és rögtön fogyasztjuk, vagy a reggeli mellé kérünk ’hideg ebédet’.
- Pakolás: egynapos úton minden belefér egy kis hátizsákba, amely a gyerekek mellett van a busz fedélzetén. Többnapos túrán javasolt egy nagyobb táska, benne a váltás ruha, esetleg ágynemű, hálózsák, és egy kisebb táska, amelyben a napi szükségleteket tartalmazza (meleg ruha, esőkabát, váltás zokni, élelem, víz).
- Praktikum: fejlámpára sokszor szükség lehet. Nem csak akkor, ha a szálláson lekapcsolódik a biztosíték, de idegen szobában, sötétben jobban boldogulnak a gyerekek pl. egy éjszakai wc-zés esetén, ha van egy kis fényforrásuk. A ruhákat nejlon szatyorba érdemes betenni, így szállítani a táskában, mert kisebb az esélye, hogy beázik.
- Külföldi utazás esetén:
„Amennyiben például egy óvodás vagy iskolás csoport utazik szülői kíséret nélkül egy másik országba, és a kirándulást szervező szervezet / intézmény rendelkezik egységes nyilatkozattal arról, hogy a szülők hozzájárultak a kiskorú gyermek külföldi utazásához, nincs szükség külön szülői hozzájáruló nyilatkozatra.”
Forrás: http://www.police.hu/hirek-es-informaciok/hatarinfo/kiskoruak-kiutazasa
„Magyarország területére Ausztria, Szlovénia és Szlovákia irányából ellenőrzés nélkül lehet beutazni, illetve ezen országok területére ellenőrzés nélkül lehet Magyarországról kilépni. Ezeken az államhatár szakaszokon a határ bárhol és bármikor átléphető (…)”
Forrás: http://www.police.hu/hirek-es-informaciok/hatarinfo/hataratlepessel-kapcsolatos-informaciok
„Ukrajna, Románia, Szerbia és Horvátország irányából beutazni, illetve Magyarországról kiutazni is ezen országokba csak a kijelölt határátkelőhelyen a nyitvatartási időben lehet.”
„Ön az EU összes országába, valamint (…) Szerbiába személyazonosító igazolvánnyal is elutazhat.”
„A problémamentes külföldre utazás érdekében javasoljuk a külföldre utazók számára elsősorban az útlevél, továbbá az új típusú, kártyaformátumú személyazonosító igazolvány használatát.”